Signal Transformer F1C1-141208-R33M
Part No.:
F1C1-141208-R33M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
0505 (1412 Metric)
Description:
FIXED IND 0.33UH 3.5A 28 MOHM
Shipping
F1C1-141208-R33M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1C1-1412
Package/Case:
0505 (1412 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
0.33 µF
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.5 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
28mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.055" L x 0.047" W (1.40mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)