Signal Transformer F1B1-464615-100M
Part No.:
F1B1-464615-100M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10.0UH 1.0A 306 MOHM
Shipping
F1B1-464615-100M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1B1-464615
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
306mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)