Signal Transformer F1B1-383818-6R8M
Part No.:
F1B1-383818-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.2A 198 MOHM
Shipping
F1B1-383818-6R8M Information
Series:
F1B1-383818
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
198Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)