Signal Transformer F1B1-303015-6R8M
Part No.:
F1B1-303015-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.0A 300 MOHM
Shipping
F1B1-303015-6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
300Ohm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)