Signal Transformer F1A2-464615-100M
Part No.:
F1A2-464615-100M
Description:
FIXED IND 10.0UH 1.00A 240 MOHM
Shipping
F1A2-464615-100M Information
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)