Signal Transformer F1A2-464612-100M
Part No.:
F1A2-464612-100M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10.0UH 1.10A 240 MOHM
Shipping
F1A2-464612-100M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1A2-4646
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
700mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)