Signal Transformer F1A2-303015-4R7N
Part No.:
F1A2-303015-4R7N
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.10A 175 MOHM
Shipping
F1A2-303015-4R7N Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1A2-3030
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
175mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)