Signal Transformer F1A2-303012-270M
Part No.:
F1A2-303012-270M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 27.0UH 450MA 940 MOHM
Shipping
F1A2-303012-270M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1A2-3030
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
27 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
450 mA
Current - Saturation (Isat):
320mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
940mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)