Signal Transformer F1A2-303012-1R8N
Part No.:
F1A2-303012-1R8N
Description:
FIXED IND 1.8UH 1.50A 90 MOHM
Shipping
F1A2-303012-1R8N Information
Inductance:
1.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.5 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)