Signal Transformer F1A2-303012-120M
Part No.:
F1A2-303012-120M
Description:
FIXED IND 12.0UH 720MA 390 MOHM
Shipping
F1A2-303012-120M Information
Inductance:
12 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
720 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
DC Resistance (DCR):
390mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.117" L x 0.117" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)