Signal Transformer F1A2-303010-6R8N
Part No.:
F1A2-303010-6R8N
Description:
FIXED IND 6.8UH 700MA 320 MOHM
Shipping
F1A2-303010-6R8N Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
600mA
DC Resistance (DCR):
320mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)