Signal Transformer F1A2-303010-180M
Part No.:
F1A2-303010-180M
Description:
FIXED IND 18.0UH 450MA 735 MOHM
Shipping
F1A2-303010-180M Information
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
450 mA
Current - Saturation (Isat):
300mA
DC Resistance (DCR):
735mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)