Signal Transformer F1A2-303010-100M
Part No.:
F1A2-303010-100M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 10.0UH 600MA 480 MOHM
Shipping
F1A2-303010-100M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1A2-3030
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
600 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
480mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1212
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)