Signal Transformer F1A1-464612-4R7N
Part No.:
F1A1-464612-4R7N
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.2A 196 MOHM
Shipping
F1A1-464612-4R7N Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1A1-464612
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
950mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
196Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)