Signal Transformer F1A1-303015-100M
Part No.:
F1A1-303015-100M
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 10.0UH 700MA 624 MOHM
Shipping
F1A1-303015-100M Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
F1A1-303015
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
450mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
624Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)