Eaton - Electronics Division EXLA1V1003-1R0-R
Part No.:
EXLA1V1003-1R0-R
Description:
IND MOLD SHLD 1UH 16A SMT
Shipping
EXLA1V1003-1R0-R Information
Series:
EXLA1V10
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
23 A
Current - Saturation (Isat):
30A
DC Resistance (DCR):
4.95mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)