Eaton - Electronics Division EXLA1V0808-6R8-R
Part No.:
EXLA1V0808-6R8-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND MOLD SHLD 6.8UH 8A SMT
Shipping
EXLA1V0808-6R8-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXLA1V08
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.3 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
14.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.311" (7.90mm)