Eaton - Electronics Division EXLA1V0808-4R7-R
Part No.:
EXLA1V0808-4R7-R
Description:
IND MOLD SHLD 4.7UH 10.5A SMT
Shipping
EXLA1V0808-4R7-R Information
Series:
EXLA1V08
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14.6 A
Current - Saturation (Isat):
17A
DC Resistance (DCR):
9.8mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.311" (7.90mm)