Eaton - Electronics Division EXLA1V0808-3R3-R
Part No.:
EXLA1V0808-3R3-R
Description:
IND MOLD SHLD 3.3UH 13.5A SMT
Shipping
EXLA1V0808-3R3-R Information
Series:
EXLA1V08
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
18 A
Current - Saturation (Isat):
20A
DC Resistance (DCR):
7.3mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.311" (7.90mm)