Eaton - Electronics Division EXLA1V0402-1R2-R
Part No.:
EXLA1V0402-1R2-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND MOLDED SHLD 1.2UH 7.2A
Shipping
EXLA1V0402-1R2-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXLA1V04
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.5 A
Current - Saturation (Isat):
7.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
13.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)