Eaton - Electronics Division EXL1V1010-3R3-R
Part No.:
EXL1V1010-3R3-R
Description:
INDUCTOR MOLDED 3.3UH 23.4A
Shipping
EXL1V1010-3R3-R Information
Series:
EXL1V1010
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
25 A
Current - Saturation (Isat):
23.4A
DC Resistance (DCR):
4.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)