Eaton - Electronics Division EXL1V1010-150-R
Part No.:
EXL1V1010-150-R
Description:
INDUCTOR MOLDED 15UH 12.5A
Shipping
EXL1V1010-150-R Information
Series:
EXL1V1010
Material - Core:
Alloy Powder
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
13.8 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
DC Resistance (DCR):
19.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
9MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.469" L x 0.433" W (11.90mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)