Eaton - Electronics Division EXL1V0705-2R2-R
Part No.:
EXL1V0705-2R2-R
Description:
FIXED IND 2.2UH 14A 6.4MOHM SMD
Shipping
EXL1V0705-2R2-R Information
Series:
EXL1V0705
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
14 A
Current - Saturation (Isat):
17A
DC Resistance (DCR):
6.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
27MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.331" L x 0.315" W (8.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)