Eaton - Electronics Division EXL1V0703-2R7-R
Part No.:
EXL1V0703-2R7-R
Description:
FIXED IND 2.7UH 11.4A 15.4 MOHM
Shipping
EXL1V0703-2R7-R Information
Series:
EXL1V0703
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.4 A
Current - Saturation (Isat):
13.5A
DC Resistance (DCR):
15.4mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.331" L x 0.315" W (8.40mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)