Eaton - Electronics Division EXL1V0505-5R6-R
Part No.:
EXL1V0505-5R6-R
Description:
FIXED IND 5.6UH 7.2A 24.2MOHM SM
Shipping
EXL1V0505-5R6-R Information
Series:
EXL1V0505
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.2 A
Current - Saturation (Isat):
7.2A
DC Resistance (DCR):
24.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)