Eaton - Electronics Division EXL1V0503-3R3-R
Part No.:
EXL1V0503-3R3-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 3.3UH 8.1A 23.1MOHM SM
Shipping
EXL1V0503-3R3-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXL1V0503
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.1 A
Current - Saturation (Isat):
8.7A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23.1mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.224" W (6.00mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)