Eaton - Electronics Division EXL1V0402-2R0-R
Part No.:
EXL1V0402-2R0-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 2UH 8.2A 23.3MOHM SMD
Shipping
EXL1V0402-2R0-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
EXL1V0402
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.2 A
Current - Saturation (Isat):
5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
23.3mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)