Nichicon EXH2E106HRPT
Part No.:
EXH2E106HRPT
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 10UF 250VAC RADIAL
Shipping
EXH2E106HRPT Information
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.417" L x 0.689" W (36.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):
1.201" (30.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.280" (32.50mm)