Samtec Inc. EW-32-14-L-T-900
Part No.:
EW-32-14-L-T-900
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Shipping
EW-32-14-L-T-900 Information
Number of Positions:
96
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.900" (22.860mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)