Panasonic Electronic Components ETQ-P5M100GAK
Part No.:
ETQ-P5M100GAK
Description:
INDUCTOR FIXED 10UH SMD
Shipping
ETQ-P5M100GAK Information
Series:
PCC-M0854M
Type:
Wirewound
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.9 A
Current - Saturation (Isat):
11.1A
DC Resistance (DCR):
34.65mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.335" L x 0.315" W (8.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.213" (5.40mm)