Panasonic Electronic Components ETQ-P4M150KFM
Part No.:
ETQ-P4M150KFM
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
INDUCTOR FIXED 15UH SMD
Shipping
ETQ-P4M150KFM Information
Manufacturer:
Series:
PCC-M0648M-LE
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Metal Composite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.6 A
Current - Saturation (Isat):
7.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
66.77mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.291" L x 0.276" W (7.40mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.189" (4.80mm)