Taiyo Yuden EST1060T331MDGA
Part No.:
EST1060T331MDGA
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 330UH 750MA 550MOHM SM
Shipping
EST1060T331MDGA Information
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
ES, T Type
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
750 mA
Current - Saturation (Isat):
750mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
550mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
2.5MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.248" (6.30mm)