Samtec Inc. ESQT-150-02-F-D-640
Part No.:
ESQT-150-02-F-D-640
Description:
CONN SOCKET 100P 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-150-02-F-D-640 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
100
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.640" (16.26mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact