Samtec Inc. ESQT-150-02-F-D-472
Part No.:
ESQT-150-02-F-D-472
Description:
CONN SOCKET 100P 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-150-02-F-D-472 Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
100
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.472" (12.00mm)
Contact Length - Post:
0.378" (9.60mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact