Samtec Inc. ESQT-148-02-F-D-590
Part No.:
ESQT-148-02-F-D-590
Description:
CONN SOCKET 96POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-148-02-F-D-590 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
96
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.590" (14.99mm)
Contact Length - Post:
0.260" (6.60mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact