Samtec Inc. ESQT-140-02-LM-D-700
Part No.:
ESQT-140-02-LM-D-700
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-140-02-LM-D-700 Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
80
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.700" (17.78mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact