Samtec Inc. ESQT-140-02-L-D-720
Part No.:
ESQT-140-02-L-D-720
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-140-02-L-D-720 Information
Number of Positions:
80
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.720" (18.30mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact