Samtec Inc. ESQT-140-02-L-D-530
Part No.:
ESQT-140-02-L-D-530
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-140-02-L-D-530 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
80
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.530" (13.46mm)
Contact Length - Post:
0.320" (8.13mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact