Samtec Inc. ESQT-134-03-F-T-375
Part No.:
ESQT-134-03-F-T-375
Description:
CONN SOCKET 102P 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-134-03-F-T-375 Information
Number of Positions:
102
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.375" (9.53mm)
Contact Length - Post:
0.083" (2.11mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact