Samtec Inc. ESQT-133-02-F-T-725
Part No.:
ESQT-133-02-F-T-725
Description:
CONN SOCKET 99POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-133-02-F-T-725 Information
Number of Positions:
99
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.725" (18.42mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact