Samtec Inc. ESQT-133-02-F-T-580
Part No.:
ESQT-133-02-F-T-580
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Shipping
ESQT-133-02-F-T-580 Information
Number of Positions:
99
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.580" (14.73mm)
Contact Length - Post:
0.270" (6.86mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact