Samtec Inc. ESQT-132-02-M-D-500
Part No.:
ESQT-132-02-M-D-500
Description:
CONN SOCKET 64POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-132-02-M-D-500 Information
Packaging:
Tube
Number of Positions:
64
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post:
0.350" (8.89mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact