Samtec Inc. ESQT-130-02-GF-D-435
Part No.:
ESQT-130-02-GF-D-435
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-130-02-GF-D-435 Information
Number of Positions:
60
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post:
0.415" (10.54mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact