Samtec Inc. ESQT-127-02-G-D-800
Part No.:
ESQT-127-02-G-D-800
Description:
CONN SOCKET 54POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-127-02-G-D-800 Information
Number of Positions:
54
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.800" (20.32mm)
Contact Length - Post:
0.050" (1.27mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact