Samtec Inc. ESQT-127-02-G-D-400
Part No.:
ESQT-127-02-G-D-400
Description:
CONN SOCKET 54POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-127-02-G-D-400 Information
Number of Positions:
54
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:
0.450" (11.43mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact