Samtec Inc. ESQT-126-03-G-D-313
Part No.:
ESQT-126-03-G-D-313
Description:
CONN SOCKET 52POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-126-03-G-D-313 Information
Number of Positions:
52
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.313" (7.95mm)
Contact Length - Post:
0.145" (3.68mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact