Samtec Inc. ESQT-126-02-G-D-790
Part No.:
ESQT-126-02-G-D-790
Description:
CONN SOCKET 52POS 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-126-02-G-D-790 Information
Number of Positions:
52
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.790" (20.07mm)
Contact Length - Post:
0.060" (1.52mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact