Samtec Inc. ESQT-126-02-F-Q-309
Part No.:
ESQT-126-02-F-Q-309
Description:
CONN SOCKET 104P 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-126-02-F-Q-309 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
104
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.309" (7.85mm)
Contact Length - Post:
0.541" (13.74mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact