Samtec Inc. ESQT-125-03-L-Q-340
Part No.:
ESQT-125-03-L-Q-340
Description:
CONN SOCKET 100P 0.079 GOLD PCB
Shipping
ESQT-125-03-L-Q-340 Information
Number of Positions:
100
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.340" (8.64mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact