Samtec Inc. ESQT-125-02-G-D-748
Part No.:
ESQT-125-02-G-D-748
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Shipping
ESQT-125-02-G-D-748 Information
Number of Positions:
50
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.748" (19.00mm)
Contact Length - Post:
0.102" (2.60mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact